Структура
ВАЖЛИВО !
Правовий всеобуч
- Створено: Субота, 21 листопада 2015, 14:53
- Перегляди: 2306
19 січня 2019 року, в Україні набув чинності закон про протидію булінгу.
Згідно із законом, булінг/цькування - діяння учасників освітнього процесу, які полягають в психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильству, в тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, які вчиняються стосовно малолітньої або неповнолітньої особи або такою особою щодо інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.
Вводитися адміністративна відповідальність за булінг. Відтепер штраф за булінг - 850-1700 грн або громадські роботи на 20-40 годин.
Якщо порушувала група осіб або ж це сталося повторно протягом року, то штраф становитиме 1700-3400 грн або громадські роботи на строк 40-60 годин.
Якщо порушники - підлітки у віці від 14 до 16 років, передбачені такі ж санкції, але їх будуть накладати на батьків або опікунів.
Крім того, передбачено штраф для керівника закладу освіти, якщо він не повідомить у Нацполіцію про факти булінгу. Санкція передбачає штраф 850-1700 грн або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
У законі "Про освіту" передбачили типові ознаки булінгу (цькування): систематичність (повторюваність) дії; наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності); дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування інтересам потерпілого кривдника та/або заподіяння соціальної ізоляції потерпілого.
Щоб протидіяти булінгу, розширили права та обов'язки учасників освітнього процесу. Так, засновник закладу освіти повинен надати психолого-педагогічні послуги булерам або ж тим, хто став свідком чи жертвою булінгу.
ЗАКОН УКРАЇНИ "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.
Мета правового виховання учнів:
формування правової культури громадянина України, що складається передусім зі свідомого ставлення до своїх прав і обов'язків перед суспільством і державою, закріплених у Конституції України, з глибокої поваги до законів і правил людського співжиття, готовності дотримуватися й виконувати закріплені в них вимоги, що виражають волю та інтереси народу, активної участі в управлінні державними справами, рішучої боротьби з порушниками законів.
Завдання правової освіти та правового виховання:
• сприяти становленню активної позиції учнів щодо реалізації прав і свободи людини;
• надати основні правові знання, сформувати мотивацію та вміння, необхідні для відповідальної участі молоді в громадському житті;
• створити умови для набуття учнями досвіду громадянської дії, демократичної поведінки та конструктивної взаємодії
Очікувані результати:
• створення цілісної системи превентивного виховання в закладі;
• вироблення оптимальної стратегії, рівня та ритму превентивної діяльності;
• підвищення якості виховної роботи; удосконалення методів і технологій превентивної освіти, зокрема через упровадження інтерактивних форм навчання й виховання;
• посилення взаємодії відповідних міських служб в організаційних формах превентивного виховання;
• забезпечення відповідних умов для розвитку фізично та психічно здорової особистості;
• профілактика тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, насильства та соціальних домагань до дітей;
• підвищення соціальної, психологічної, фізичної адаптації учнів у суспільстві.
Пам’ятка
Як не стати об’єктом злочинних зазіхань
Шановні учні!
- Увечері, по можливості не ходіть поодинці. Коли все-таки треба пізно повертатися, зателефонуйте рідним чи знайомим, щоб вони зустріли вас у під’їзді, поблизу будинку чи на зупинці.
- Уникайте безлюдних, неосвітлених місць.
- Коли на вас напали, голосно кличте на допомогу.
- Сідаючи в таксі чи випадковий автомобіль, зверніть увагу на його номерний знак. Не показуйте водію, що у вас в гаманці значна сума грошей.
- Не давай хуліганам спровокувати себе. Уникайте зневажливих висловлювань на їх адресу. Залишайтеся спокійним, об’єктивним та виваженим.
- Для самооборони користуйтеся засобами, що містять речовини, які подразнюють очі та дихальні шляхи, але пам’ятайте, що застосовувати їх треба з урахуванням вітру і лише у великих приміщеннях.
Закон і підліток
Незнання закону не звільняє від відповідальності, отже знай:
- Якщо ти скоїв правопорушення, то тобі та твоїм батькам доведеться нести передбачену законом відповідальність;
- Неповнолітні віком від 11 до 18 років можуть бути притягнуті до відповідальності за неналежну поведінку (систематичне ухилення від навчання та праці, бродяжництво, дрібні злочини тощо) й направлені за вироком суду чи за рішенням уповноважених служб у справах неповнолітніх на перевиховання до спеціальної школи;
- Закон передбачає кримінальну відповідальність за протиправні дії з 16 років;
- Неповнолітні, яким на момент вчинення тяжкого злочину (вбивство, зґвалтування, грабежу, злісного хуліганства тощо) виповнилося 14 років, можуть бути за вироком суду позбавлені волі, але не більше ніж як на 15 років;
- Якщо заподіяний злочин не становить великої небезпеки для суспільства, до неповнолітнього можуть бути застосовані і примусові заходи виховного характеру (наприклад, відшкодування заподіяних збитків власною працею).